Státní technická knihovna Mariánské nám. 5 pošt. přihr. 206 110 01 Praha 1 |
tel.: 221 663 111 fax: 222 221 340 e-mail: techlibstk.cz wap: http://wap.stk.cz |
pondělí - pátek | 08.00 - 20.00 hod. |
sobota | 10.00 - 17.00 hod. |
O případných omezeních provozu informujeme na hlavní stránce.
pondělí | 09.00 - 18.00 hod. |
úterý | 09.00 - 20.00 hod. |
středa - pátek | 09.00 - 18.00 hod. |
Zájemci o individuální konzultaci mohou po dohodě navštívit referenční středisko od pondělí do čtvrtka 8.00 - 9.00 hod.
Více na stránkách referenčního střediska.
obsahuje přes 1,2 milionu svazků - tvoří jej knihy, časopisy, noviny, vědecké práce,
informace o firmách, elektronické dokumenty a další publikace a texty z oblasti techniky a aplikovaných přírodních a společenských věd s technikou souvisejících.
Další informace najdete v profilu fondu STK.
Zájemci staršímu 18 let stačí přijít do knihovny, předložit průkaz totožnosti a zaplatit registrační poplatek dle platného ceníku. Zájemci od 15 do 18 let potřebují ještě souhlas svého zákonného zástupce. Další informace obsahuje Knihovní řád.
Výpůjčku dokumentu z fondu Státní technické knihovny si však můžete objednat i tehdy, nevlastníte-li ještě čtenářský průkaz STK. Stačí vyplnit formulář předběžné registrace - a můžete objednávat!
Pro prezenční studium slouží všeobecná studovna a referenční středisko, kde lze studovat dokumenty z fondu STK jak v tištěné, tak v elektronické podobě (včetně těch on-line dostupných), pro přístup na internet a studium licencovaných on-line zdrojů slouží též osobní počítače v hale služeb. Pro odbornou i širší veřejnost pořádá STK ve svém školicím středisku různé semináře a školení.
Státní technická knihovna poskytuje celou řadu služeb - tradičně si zde můžete vyhledat
knihu v katalogu, následně si ji půjčit prezenčně či absenčně, rezervovat si ji apod. (viz
výpůjční služby). STK nabízí i možnost zapůjčení knihy z jiné knihovny nejen v ČR, ale i ve světě prostřednictvím meziknihovních služeb. Samozřejmostí je možnost kopírování vybraných dokumentů, a to černobíle i barevně (reprografické služby). Prostřednictvím Virtuální polytechnické knihovny si můžete objednat kopie dodávané elektronickou cestou i mnohé služby nabízené výše.
Referenční středisko poskytuje konzultační, rešeršní a poradenské služby z informačních zdrojů dostupných v STK i na internetu. Kromě referenčního střediska je v STK přístup na internet zajištěn ve všeobecné studovně a v hale služeb.
Ke zlepšení služeb knihovny by měla přispět i výstavba nové budovy v areálu vysokých škol v Praze 6 - Dejvicích. Projekt výstavby Národní technické knihovny (NTK) jako uzlu informační infrastruktury výzkumu a vývoje, vzdělávání a veřejných informačních služeb České republiky zpracovala Státní technická knihovna v roce 2000. Cílem bylo nejen usnadnit studentům a pedagogům technických škol i širší odborné veřejnosti přístup k informacím, ale i vyřešit stávající problematické umístění Státní technické knihovny v budově Klementina, a tím napomoci i řešení prostorového problému Národní knihovny.
Ve Státní technické knihovně sídlí České národní středisko ISSN (ČNS ISSN), které přiděluje čísla ISSN a zpracovává záznamy o seriálových publikacích vycházejících na území ČR. Systém ISSN (International Standard Serial Numbering) celosvětově registruje seriálové publikace (noviny, časopisy, edice odborných a vědeckých knih ap.), shromažďuje informace nezbytné pro jejich identifikaci a bibliografickou kontrolu, zpřístupňuje tyto soubory a poskytuje další služby.
Polytematický strukturovaný heslář (PSH), nástroj pro věcnou indexaci dokumentů a současně pro vyhledávání v bázích dat knihoven, je původním produktem STK. Dvojjazyčná verze 1.4 (obsahuje přes 16 000 hesel v češtině i angličtině) je poskytována veřejným knihovnám zdarma, komerčním firmám za úplatu.
Systém využití čárového kódu doposud využívá několik set českých knihoven. Identifikační kódy knihoven lze použít na čtenářských průkazech, při evidenci majetku a podobně. V České republice spravuje systém Státní technická knihovna.