K podpoře boje proti útlaku a nesvobodě se 10. března každoročně připojuje řada institucí i jednotlivců na celém světě - vyvěšením tibetské vlajky. V Praze mezi ně patří i Státní technická knihovna.
10. březen. Do dějin se tento den zapsal krví tibetského lidu v roce 1959, kdy povstání proti útlaku čínských okupantů skončilo pro Tibet nemilosrdnou porážkou. Čínské vojsko násilně obsadilo Tibet již v roce 1950, a s lidskými právy neslučitelná represe Tibeťanů čínskými úřady trvá dodnes.
V České republice je 10. března možné spatřit tibetskou vlajku nejčastěji na radnicích či budovách obecních úřadů, každoročně se však k celosvětové akci připojují i další veřejné instituce. „Vyvěšením vlajky chceme vyjádřit svoji solidaritu s tibetským lidem a podpořit právo každého člověka na život ve svobodné, otevřené společnosti," řekl tisku ředitel Státní technické knihovny v Praze Martin Svoboda.
Vlajka je tvořena bílou, žlutou, červenou a modrou barvou a její symbolika je příznačná - ve středu vlajky se nachází bílá zasněžená hora, představující Tibet, na vrcholku hory je zobrazeno do všech stran zářící slunce, které symbolizuje radost ze svobody, duchovní štěstí i blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu.
Další informace:
Mgr. Lenka Laňková, vedoucí referátu rozvoje vnitřních a vnějších vztahů a služeb
Státní technická knihovna, Mariánské nám. 5, 110 01 Praha 1
tel.: 221 663 475, e-mail: prstk.cz